Skuteczne środki w zwalczaniu chorób zbóż tiofanat metylowy w rzepaku

Wyniszczające choroby zbóż są wielkim kłopotem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy w rzepaku oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się bardziej zaawansowane objawy, gdyż jedynie w ten sposób możemy mieć jakąkolwiek szansę uchronić potencjał plonu. Zastosowanie ochronnych rozwiązań wzmacniających trwałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu kłopotom chorobowym.

Ochrona zboża przed chorobami - polecane działania ochronne

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest niejednokrotnie bardziej efektywne oraz ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub ewentualnie innego zboża należałoby się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej ważnych, które warto wdrożyć, aby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie stanowiły większego kłopotu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• weryfikacja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest istotne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma właściwie ogromne znaczenie.

Zbyt wysokie ilości oraz współczynniki żyzności azotu mogą wywoływać nadmiernie grube, bujne drzewostany, które mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, lub inne rodzaju fungicydy. Jest to szczególnie prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zabiegi fungicydowe i wybór produktów o większej odporności lub ewentualnie akceptacji na nadrzędne szkodniki oraz schorzenia, takie jak jęczmień choroba może pomóc zminimalizować ryzyko poważnych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby również zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to znacznie większą popularnością tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników ceniony jako wydajna forma asekuracji.

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu

zboża